Councillors
Click on a councillor's name to see their contact details, biography and the topics they are interested in.
-
Councillor Sam AdenijiSeaford North
Conservative
-
Councillor Abul AzadBexhill North
Conservative
-
Councillor Matthew BeaverHastings - Maze Hill and West St Leonards
Conservative
Chair of Place Scrutiny Committee
-
Councillor Colin BelseyEastbourne - Ratton
Conservative
Chair of HOSC
-
Councillor Nick BennettArlington, East Hoathly and Hellingly
Conservative
Deputy Leader and Lead Member for Resources and Climate Change
-
Councillor Bob BowdlerWealden East
Conservative
Lead Member for Children and Families
-
Councillor Charles ClarkBexhill East
Independent
-
Councillor Chris CollierPeacehaven
Labour
Leader of the Labour Group
-
Councillor Anne CrossHeathfield and Mayfield
Green Party
-
Councillor Godfrey DanielHastings - Braybrooke and Castle
Labour
-
Councillor Johnny DenisRingmer and Lewes Bridge
Green Party
Leader of the Green Party Group
-
Councillor Penny di CaraEastbourne - Sovereign
Conservative
-
Councillor Chris DowlingUckfield South with Framfield
Conservative
-
Councillor Claire DowlingUckfield North
Conservative
Lead Member for Transport and Environment
-
Councillor Kathryn FieldBattle and Crowhurst
Liberal Democrats
Deputy Leader of the Liberal Democrat Group
-
Councillor Gerard FoxHailsham New Town
Conservative
-
Councillor Roy GalleyMaresfield and Buxted
Conservative
Vice Chairman of the County Council
-
Councillor Nuala GearyBexhill West
Conservative
-
Councillor Keith GlazierRye and Eastern Rother
Conservative
Leader of the Council and Leader of the Conservative Group
-
Councillor Alan HayHastings - Baird and Ore
Conservative
-
Councillor Julia HiltonHastings - Old Hastings and Tressell
Green Party
-
Councillor Ian HollidgeBexhill South
Conservative
-
Councillor Stephen HoltEastbourne - Devonshire
Liberal Democrats
-
Councillor Johanna HowellCrowborough North and Jarvis Brook
Conservative
Chair of People Scrutiny Committee
-
Councillor Eleanor Kirby-GreenRother North West
Conservative
-
Councillor Carolyn LambertSeaford South
Liberal Democrats
-
Councillor Tom LiddiardPevensey and Stone Cross
Conservative
-
Councillor Philip LunnCrowborough South and St Johns
Conservative
-
Councillor James MacClearyNewhaven and Bishopstone
Liberal Democrats
-
Councillor Wendy MaplesLewes
Green Party
-
Councillor Sorrell Marlow-EastwoodHastings - St Helens and Silverhill
Conservative
-
Councillor Carl MaynardBrede Valley and Marsham
Conservative
Lead Member for Adult Social Care and Health
-
Councillor Matthew MilliganChailey
Conservative
-
Councillor Steve MurphyHailsham Market
Liberal Democrats
-
Councillor Sarah OsborneOuse Valley West and Downs
Liberal Democrats
-
Councillor Peter PragnellHastings - Ashdown and Conquest
Conservative
Chairman of the County Council
-
Councillor Paul RedstoneNorthern Rother
Conservative
-
Councillor Christine RobinsonTelscombe
Labour
Deputy Leader of the Labour Group
-
Councillor Pat RodohanEastbourne - Upperton
Liberal Democrats
-
Councillor Phil ScottHastings - Hollington and Wishing Tree
Labour
-
Councillor Daniel ShingPolegate and Watermill
Independent Democrats
-
Councillor Stephen ShingWillingdon and South Downs
Independent Democrats
Leader of the Independent Democrats Group
-
Councillor Alan ShuttleworthEastbourne - Langney
Liberal Democrats
-
Councillor Bob StandleyWealden North East
Conservative
Lead Member for Education and Inclusion, Special Educational Needs and Disability
-
Councillor Colin SwansboroughEastbourne - Hampden Park
Liberal Democrats
Chair of Audit Committee
-
Councillor Georgia TaylorForest Row and Groombridge
Green Party
Deputy Leader of the Green Party Group
-
Councillor David TuttEastbourne - St Anthony's
Liberal Democrats
Leader of the Liberal Democrat Group
-
Councillor John UngarEastbourne - Old Town
Liberal Democrats
-
Councillor Trevor WebbHastings - Central St Leonards and Gensing
Labour
-
Councillor Brett WrightEastbourne - Meads
Liberal Democrats